Domena internetowa – jak wybrać dobry adres.

Domena internetowa jest nazwą (ciąg znaków: litery, cyfry, znaki podkreślenia, myślniki), pod którą dostępna jest strona WWW oraz adres poczty elektronicznej. Najprościej ujmując, jest to nazwa jaką wpisujemy w pasku adresu przeglądarki internetowej, za pomocą której wyświetla nam się zawartość strony internetowej przypisanej do danego adresu.

Jednak sam ciąg znaków to nie wszystko. Nasza nazwa jest uzupełniana o znak kropki i końcówkę. Końcówki domen mogą być różne np. globalne, międzynarodowe, krajowe, lokalne i funkcjonalne.

Końcówki globalne  np.: ,com, .eu, końcówki krajowe np.: .pl (najpopularniejsze w Polsce), końcówki regionalne np.: nazwa.warszawa.pl .

Dzięki różnym końcówkom możemy pod różnymi domenami zarejestrować naszą nazwę np. onisoft.pl, onisoft.eu. Oczywiście rejestracja domen na każdą końcówkę odbywa się osobno i na za każdą domenę musimy ponieść koszt rejestracji a potem ewentualnego przedłużenia ważności (więcej o kosztach w dalszej części artykułu). Domenę internetową możemy zarejestrować na rok lub dłużej w zależności od końcówki i opcji dostępnych u rejestratora domen.

Jak wybrać nazwę domeny

Wybór nazwy domeny obecnie nie jest już taki prosty. Powodem jest to, że większość atrakcyjnych nazw zostało już zarejestrowanych. Nie oznacza to, że z tego powodu powinniśmy rezygnować z wyszukania odpowiedniej dla nas nazwy. Poniżej wypisałem kryteria jakimi powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniej nazwy:

  • nazwa im krótsza tym lepiej będzie nam i naszym Klientom zapamiętać
  • unikajmy skomplikowanych nazw i łamańców językowych (po wybraniu nazwy spróbuj zadzwonić do kogoś i podaj mu swoją nazwę – jeżeli Twój rozmówca będzie miał problem ze zrozumieniem i będziesz zmuszony dyktować nazwę po literce, to rozsądnie będzie poszukanie łatwiejszej nazwy)
  • nazwa może składać się z kilku prostych słów, ale nie można przesadzić z ich ilością
  • nazwa domeny powinna odzwierciedlać treść/ofertę na stronie, ale nie jest to wymóg konieczny,

Pamiętaj, że dobrze wybrana nazwa domeny będzie procentować w przyszłości i może być wykorzystywana w materiałach marketingowych, wizytówkach, folderach itp. Dlatego czas spędzony na szukanie odpowiedniej nazwy na pewno nie będzie stracony.

Koszty rejestracji i przedłużenia domeny

Koszt zakupu domeny jest uzależniony od wybranej przez Nas końcówki oraz oczywiście firmy, u której dokonamy rejestracji. Opłata za rejestrację w pierwszym roku jest zazwyczaj niższa. Domeną po upływie okresu rejestracji (zazwyczaj rok) musimy przedłużyć.

Aktualne ceny rejestracji oraz przedłużenia domen możecie Państwa znaleźć na stronie ONIHOST.PL.

Mam już domenę, co dalej?

Zakup domeny jest pierwszym krokiem jaki należy uczynić aby stworzyć stronę internetową. Potrzebujemy jeszcze serwera www (tzw. hostingu), z którym powiążemy Naszą domenę. Samo powiązanie możemy zlecić firmie tworzącej Naszą stronę www, która dobierze odpowiedni pakiet hostingowy w zależności od wymagań strony internetowej.

Aktualne cenniki pakietów hostingowych znajdą Państwo na stronie  ONIHOST.PL.

Zachęcam do skorzystania z oferty ONISOFT w zakresie tworzenia stron internetowych, sklepów, aplikacji. Nasi fachowcy odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania.

udostępnij: