Migracja danych z QuickCart do Shoper

Zmiana platformy sklepowej z Quick.Cart do shoper jest poważną decyzją, przed którą większość właścicieli sklepów się wzbrania i traktuje temat jako ostateczność. Ale czy jest się czego bać? Jakie jest ryzyko takiej operacji? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Kilka słów o platformie Quick.Cart.

Sklep Quick.Cart oraz Quick.Cart.Ext według opisu twórców jest przyjazną i łatwą w obsłudze oraz bezpieczną platformą sklepową, za pośrednictwem której, możemy prowadzić zarówno mały jak i duży sklep internetowy. Sklep posiada dużą ilość dodatków oraz sprzyja pozycjonowaniu tzw. SEO. Niewątpliwą zaletą jest szybkość działania aplikacji, która do swojego działania nie potrzebuje bazy danych – wszystkie dane zapisywane są w plikach. Sam sklep został napisany w technologii PHP.

Link do strony platformy. 

Kilka słów o platformie SHOPER

Sklep SHOPER jest dojrzała platformą sklepową (w chwili pisania artykułu aktualną wersją jest 5.7.2). Podstawowe zalety sklepu według producenta to: intuicyjny panel administracyjny, łatwe zarządzanie sklepem, 250 różnych funkcji oraz wiele integracji rozszerzających funkcjonalność sklepu. Sklep dostępny jest w dwóch wersjach licencjonowania tj. na licencji SaaS (w skrócie wynajem oprogramowania) oraz na licencji tzw. samodzielnej, umożliwiającej zainstalowanie sklepu na dowolnym serwerze spełniającym wymagania.

Link do strony platformy. 

 

Sam wybór platformy oraz ich zalety i wady nie są przedmiotem artykułu więc nie będę się o nich rozpisywał.

Decyzja podjęta – migracja z Quick.Cart do SHOPER.

Podjęliśmy decyzję, zmieniamy platformę na SHOPER-a. Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić to zakupić licencję dla sklepu shoper. Tutaj nie ma znaczenia czy będzie to licencja abonamentowa czy samodzielna.

Poniżej znajduje się lista zagadnień związanych z wdrożeniem do platformy shoper.

  1. Zakup licencji

  2. Wstępna konfiguracja sklepu

  3. Przygotowanie wyglądu sklepu

  4. Migracja danych z systemu Quick.Cart do Shoper.

Ad. 1. Zakupu licencji możecie Państwo dokonać bezpośrednio na stronie shopera lub też u autoryzowanego Resellera. Osobiście zachęcam do wybrania drugiej opcji. Zakup licencji w pakiecie ze zmianą stylu graficznego będzie rozwiązaniem korzystniejszym finansowo.

Zapraszamy do kontaktu z nami w tej sprawie.

Ad. 2. Wstępna konfiguracja sklepu nie wymaga szczególnych zdolności. Z pomocą przychodzi nam kreator, który przeprowadzi Państwa przez podstawowe parametry konfiguracji. Oczywiście konfiguracja sklepu może być również wykonana przez firmę wdrażającą.

Ad. 3. Wygląd sklepu jest niewątpliwie jednym z ważniejszych aspektów jakie należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia sklepu internetowego. Należy pamiętać aby był on atrakcyjny dla klientów sklepu oraz wzbudzał zaufanie kupujących , co na pewno przełoży się na wyniki sprzedaży. Warto w tym miejscu dodać, że powinnyśmy zabezpieczyć proces realizacji zakupu, rejestracji użytkownika oraz logowanie protokołem szyfrowanym SSL. W tym celu należy zakupić i zainstalować na serwerze certyfikat SSL.

Platforma sklepu shoper w standardzie udostępnia kilka szablonów graficznych. W obecnej chwili powinno rozważać się wdrożenie nowoczesnego stylu RWD. Jeżeli standardowy wygląd sklepu nam nie odpowiada, możemy zakupić jeden z wielu gotowych projektów lub zamówić dedykowany szablon graficzny wraz z wdrożeniem do sklepu. Dedykowany styl graficzny daje możliwość dostosowania wyglądu sklepu specjalnie pod sprzedawany asortyment oraz implementacji własnych pomysłów. Tutaj zalecam skorzystanie z wiedzy i profesjonalnych rozwiązań oferowanych przez firmę Onisoft.

Ad. 4. Meritum dzisiejszego artykułu, migracja danych pomiedzy platformami. Najpierw podstawowe pytanie, czy migrację danych da się zautomatyzować tak aby nie przenosić danych ręcznie? TAK! Jest to podstawowa żecz jaką należy przeprowadzić. Nikt dzisiaj sobie nie wyobraża aby przenosić tysiące produktów, zamówień czy danych klientów ręcznie.

Oczywiście cały proces przenoszenia danych jest dość złożony a efektem realizacji jest przeniesienie większości potrzebnych danych do nowego sklepu tj. dane klientów, dane produktów, dane zamówień itp. Aby zrealizować powyższe zadania potrzebne są tylko pliki z danymi ze sklepu Quick.Cart.

Sam proces wygląda następująco:

  1. pobranie danych ze sklepu Quick.Cart

  2. przygotowanie danych importu

  3. przygotowanie przekierowań 301 tak aby nie utracić pozycji w wyszukiwarkach.

  4. import danych do sklepu shoper

  5. weryfikacja poprawności danych, w przypadku wystąpienia błędów powrót do kroku nr 2.

Wracając do pytań postawionych na początku artykułu.

Ale czy jest się czego bać?

W mojej opinii nie ma się czego obawiać. Oczywiście zawsze istnieje pewno ryzyko ale o tym za chwilę.

Jakie jest ryzyko takiej operacji?

Zawsze jeżeli realizujemy skomplikowany proces migracji pomiędzy platformami narażeni jesteśmy na niebezpieczeństwo niepowodzenia. Oczywiście samo ryzyko możemy minimalizować poprzez wybór odpowiedniej firmy do realizacji procesu. Jeżeli proces migracji zostanie przeprowadzony przez zespół profesjonalistów, którzy na często zmagają się z opisywanymi zadaniami, ryzyko jest minimalne. Należy jeszcze pamiętać, że stary sklep będzie funkcjonował do momentu weryfikacji wszystkich czynności migracji a samo przełączenie platform nastąpi wyłącznie wtedy, gdy będziemy mieli pewność sukcesu.

Realizując opisywany proces z firmą Onisoft otrzymają Państwo usługę najwyższej jakości z gwarancją na wszystkie wykonane prace.

Wybrane sklepy internetowe dla których została zrealizowana migracja danych:

udostępnij: