Zmiany w e-sklepach – nowe prawo grudzień 2014

Wszystkim właścicielom sklepów internetowych przypominamy o konieczności dostosowania swoich platform do zmian w prawie – nowe przepisy ustawy o prawach konsumenta zaczną obowiązywać od 25 grudnia 2014 r.

Zmiany w ustawie spowodowane są dostosowaniem polskiego prawa do unijnej dyrektywy, która nakazuje pełną harmonizację prawa konsumenckiego na terenie Unii Europejskiej.

Najważniejsze zmiany w prawie konsumenckim:

  • Zmiana terminu odstąpienia od umowy z 10 do 14 dni. Jeżeli właściciel sklepu nie poinformuje klienta o prawie do zwrotu, będzie on miał prawo zrezygnować z towaru zakupionego w Internecie przez okres 12 miesięcy.
  • Konieczność pełnego informowania klienta o wszystkich dodatkowych kosztach związanych z zakupem towaru. Niedopełnienie tego obowiązku daje prawo konsumentowi do odstąpienia od umowy i zwrotu towaru na koszt sprzedawcy.
  • Dodatkowe możliwości wyboru dla klienta w przypadku zakupu wadliwego produktu:  naprawa, wymiana, obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy.
  • W samym sklepie internetowym w sposób jasny i przejrzysty należy podać informacje o sprzedawcy wraz z pełnymi danymi kontaktowymi.
  • Produkty lub usługi zamieszczone w sklepie powinny posiadać dokładny i zrozumiały opis oraz nazwę.
  • W sklepie internetowym należy wprowadzić zmianę niektórych przycisków zakupu lub potwierdzenia zakupu, tak aby Klient zdawał sobie sprawę, że użycie przycisku (złożenie zamówienia) pociąga za sobą obowiązek zapłaty. Przykład treści na przycisku „zamówienie z obowiązkiem zapłaty” lub inne równoważne jednoznaczne sformułowanie.

 

Pełny tekst ustawy można pobrać tutaj.

Zachęcam do szczegółowej analizy zapisów ustawy, gdyż niedopełnienie obowiązku informacyjnego ma wpływ na ważność zawartej umowy sprzedaży.

 

Informacja dla właścicieli sklepu SHOPER/ClickShop.

shoper-reseller

Specjalnie dla sklepów SHOPER, producent (firma Dreamcommerce S.A.) przygotował poradnik, w którym znajdziecie Państwo wszystkie niezbędne informacje dotyczące dostosowania swojego sklepu do nowego prawa.

Link do poradnika.

 

 

 

* opracowano na podstawie projektu ustawy o prawie konsumenckim.

udostępnij: